Konkursas „Teatro uždangą atskleidus“

Varėnos viešosios bibliotekos Bibliografijos, informacijos ir kraštotyros skyrius kviečia aktyviai dalyvauti žinių apie teatrą „Teatro uždangą atskleidus“ konkurse.

Šio konkurso tikslas – paskatinti varėniškius pasidomėti aktoriais, režisieriais ir dramaturgais, kilusiais iš Varėnos rajono bei apie žymesniais mėgėjiškais teatrais rajone.

Rajono laikraščiuose ir bibliotekos internetinėje svetainėje bus skelbiami šio konkurso klausimai, į kuriuos atsakyti padės Kraštotyros skyriaus fondo leidiniai bei skyriaus darbuotojų skelbiami straipsniai spaudoje. Atsakymus vertinsime balais. Pasibaigus konkursui jo dalyviai bus pakviesti į rezultatų aptarimą , kuriame bus paskelbtas konkurso laimėtojas.

Atsakymus galima siųsti el. paštu:  Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript.  arba atnešti į bibliotekos Kraštotyros skyrių (II aukštas). Būtina nurodyti savo vardą, pavardę ir telefono numerį.

 Skelbiame pirmuosius klausimus:

1. Ji gimė ant XX amžiaus slenksčio, vidurinio mokslo ir vaidybos žinių sėmėsi Petrograde, savo kūrybinį darbą pradėjo dar pirmame Valstybės teatro Kaune spektaklyje H. Zudermano „Joninėse“, dvidešimt metų vaidino Kauno teatre ir septyniolika – Lietuvos akademiniame dramos teatre, sukūrė apie 100 vaidmenų, išleido dvi atsiminimų knygas.
Klausimas: Kokia tai aktorė? Kokiame Varėnos rajono kaime ir kuriais metais ji gimė?
2. Ši knyga buvo pirmoji atsiminimų kregždė Lietuvos teatrinėje literatūroje. Tai gyvas mūsų teatro istorijos liudijimas. Knygoje autorė pasakoja apie savo kelią į gyvenimą, į sceną, prisimena savo vyrą rašytoją Petrą Vaičiūną.
Klausimas: Kokia tai knyga? Kuriais metais ji išleista ir kas šios knygos autorė?

II turo klausimai:

1. Kuriais metais Lietuvoje įvyko pirmasis viešas lietuviškas spektaklis?
2. Koks spektaklis 1929 metais nuskambėjo per visą Lietuvą?
3. Kodėl ir nuo kada švenčiama Tarptautinė teatro diena?
Kokia P. Česnulevičiūtės knyga padės atsakyti į šiuos klausimus? Atsakykite į pateiktus klausimus pasinaudodami tuo leidiniu.
4. Kodėl Petronėlė Česnulevičiūtė nors ir baigė Teatro studijas, tačiau aktore netapo?

III turo klausimai

1.1940-1941 metų sezone stokojant naujų lietuviškų pjesių B. Dauguvietis Kauno scenoje pastatė vienintelį sezone lietuvių literatūros veikalą (neskaitant atnaujinimų) „Dauboje“. Režisieriui glaudžiai bendradarbiaujant su autoriumi gimė įdomus spektaklis, kurio premjera įvyko 1941 metų kovo 20 dieną.
Klausimas: Kas pjesės autorius? Kokį vaidmenį atliko Vaclovas Muraška šiame spektaklyje?
2. Vaclovas Muraška vaidino ir kine. Sukūrė vaidmenis šiuose kino filmuose: „Adomas nori būti žmogumi“, „Tas prakeiktas nuolankumas“, „Herkus Mantas“ „ Tadas Blinda“ ir...  
Klausimas: Kokiame filme dar vaidino V. Muraška, ir kokį vaidmenį jame sukūrė?
3. Pirmuosius aktoriaus žingsnius V. Muraška žengė 1939 m. susikūrusiame Kauno Profsąjungų teatre. Gilią vagą aktorius išvarė lietuviško teatro baruose ir sukūrė daug įsimintinų vaidmenų.
Klausimas: išvardinkite kokiuose Lietuvos teatruose V. Muraška vaidino.

IV turo klausimai

1. Kokias pjeses parašė Margionių klojimo teatro režisierius ir dramaturgas Juozas Gaidys?
2. Kada įvyko pirmosios J. Gaidžio pjesės premjera?
3. Kuriais metais spaudoje pasirodė pirmieji straipsniai apie Juozą Gaidį?
4. Kokioje knygoje rašoma apie Juozą Gaidį bei spausdinami jo atsiminimai?
5. Kaip įamžintas Margionių kaimo šviesuolio Juozo Gaidžio atminimas?

V turo klausimai

1. Margionių klojimo teatro pradžia laikomi 19.. metai, kai Margionių pradžios mokyklos mokytojo Teofilio Sukacko suburti žmonės suvaidino Antano Vilkutaičio-Keturakio komediją „Amerika pirtyje“.
Klausimas: Kuriais metais Margionyse pirmą kartą buvo suvaidintas spektaklis „Amerika pirtyje“ ? Kas lėmė šio spektaklio originalumą?
2. Nėra Margionių kaime pirkios, iš kurios kas nors kada nors nebūtų vaidinę Margionių klojimo teatro vaidinimuose. Laikui bėgant, viena vaidintojų karta keitė kitą.
Klausimas: Išvardinkite kelis Margionių teatro aktorius bei jų sukurtus vaidmenis spektaklyje „Ašarų pakalnė“
3. Po karo teatras pasirodydavo žiūrovams maždaug du kartus per metus – vasarą, nes žiemą kluonai būdavo užimti. Daugiausia vaidindavo J. Gaidžio tragikomediją „Ašarų pakalnė“. Tačiau margioniškiai su energingu režisieriumi J. Gaidžiu pastatė ir daugiau spektaklių.
Klausimas: Kokie tai spektakliai? ( Išvardinkite keletą)
4. Margionių teatro spektakliai neįsivaizduojami be dainininkių. Tarp veiksmų ir po spektaklio žiūrovams grodavo Margionių muzikantai ir dainininkai.
Klausimas: Parašykite bent tris Margionių teatro dainininkių pavardes
5. 2004 m. teatras šventė 75-metį. Ta proga pastatytas spektaklis pagal Emilijos Liegutės pjesę „Gyvenimas prie Skroblaus“.
Klausimas: Kas režisavo šį spektaklį?

VI  turo klausimai

1. Iš Nedzingės kaimo kilusi aktorė Vitalija Mockevičiūtė 1991 m. baigė aktorinio meistriškumo studijas.
Klausimas: Kas buvo jų kurso vadovė?
V. Mockevičiūtė teatro scenoje sukūrė daugybę vaidmenų...
2. Klausimas: Kokiuose Lietuvos teatruose vaidino ir vaidina V. Mockevičiūtė?
3. Klausimas: Kokius žinote aktorės V. Mockevičiūtės sukurtus vaidmenis?
4. Šiais metais Varėnoje vyks jau penktasis režisierės Dalios Tamulevičiūtės vardo profesionalių teatrų festivalis.
Klausimas: Kuriais metais Varėnoje vykusiame festivalyje ir kokiu prizu buvo apdovanota V. Mockevičiūtė?

 VII turo klausimai

1. Marija Leikauskaitė 1958 m. baigė Vilniaus kultūros ir švietimo technikumą ir taip pačiais  metais pradėjo dirbti Balio Lukošiaus įkurtame Vilniaus lėlių teatre (dabar – Vilniaus teatras „Lėlė“)
Klausimas: kiek metų M. Leikauskaitė dirbo šiame teatre? (nuo 1958 iki... )
2. M. Leikauskaitei, užaugusiai dzūkų krašte, artimiausi širdžiai  tie spektakliai, kuriuose muzika ir dainos nėra vien fonas, o prasmingas, lygiavertis spektaklio komponentas. Aktorė su meile prisimena berniuką Nieką – lėlę, kurią vedžiojo. Berniuko tekstą ir dainas įdainavo M. Leikauskaitės sūnus.
Klausimas: Kokiame spektaklyje visi žavėjosi berniuku Nieku? (Koks šio spektaklio pavadinimas ir kas pjesės autorius?)
3. Su lėlių spektakliais Marija Leikauskaitė gastroliavo įvairiose pasaulio šalyse ir  yra laimėjusi apdovanojimų tarptautiniuose lėlių teatrų festivaliuose.
Klausimas: kokiuose tarptautiniuose festivaliuose dalyvavo M. Leikauskaitė?  Už kokius vaidmenis gavo apdovanojimus?

VIII turo klausimai

1. Filosofiškai į gyvenimą žvelgiantis aktorius itin kruopščiai prisimena suvaidintus vaidmenis, scenoje kurtus charakterius. Kiekvienas vaidmuo, net mažiausias yra jam brangus, nė vieno negalėtų parduoti, atsisakyti. Tačiau D. Skamarakas prisipažįsta, kad artimiausi jam vaidmenys – Sanča Pansa „Liūdnojo vaizdo riteryje“ ir ūkvedys Šamrajevas „Žuvėdroje“
Klausimas: kodėl šie du vaidmenys jam tokie artimi?
2. 2006 m. rugsėjo mėnesį D. Skamarakas ėmėsi naujos veiklos: priėmė pasiūlymą tapti vienos TV laidos vedėju. „Sutikau dirbti televizijoje ne tam, kad išgarsėčiau, o tam, kad galėčiau padėti paprastiems žmonėms išsiaiškinti tiesą“ – sakė D. Skamarakas.
Klausimas: kokios TV laidos vedėju tapo aktorius D. Skamarakas?
D. Skmarakas vaidina ir „Domino“ teatre. Vaidmenys šiame teatre: Dalius ( „Apie ką kalba vyrai“), Šefas („Striptizo ereliai“), Upėtakis Igoris („Briedis Eugenijus), Šefas („Radijo ereliai).
Klausimas: koks pirmasis D. Skamarako vaidmuo šiame teatre? Kelintais metais?
2011 m. D. Skamarakas lankėsi Varėnos viešosios bibliotekos Knygų ir bardų kiemelyje (Grybų šventėje) bei su Vytautu V. Landsbergiu pasirodė dainuojamosios poezijos vakare „Tai – aš“ (2011).
Klausimas: kokį vaidmenį D. Skamarakas atliko moksleivių meninės kūrybos festivalyje „Susitikimas ežio dvare“ 2010 metais?
Baigiant lankyti Varėnos vaikų darželį, auklėtoja apie D. Skamaraką pasakė: „Mūsų Daliukas – kaip ...“
Klausimas: ką pasakė auklėtoja, ir kokia pravardė prilipo aktoriui D. Skamarakui?

IX turo klausimai

1. Kokius žinote respublikinius mėgėjiškų kaimo teatrų festivalius, šventes-konkursus?

2. Marcinkonių kaimo mėgėjiškas teatras dalyvauja įvairiuose respublikiniuose teatrų mėgėjų renginiuose.
3. Kada ir kur, kokį spektaklį marcinkoniškiai suvaidino užsienyje?
4. Kaip vadinosi Matuizų suaugusių žmonių teatro „Giraitė“ pirmasis suvaidintas spektaklis? Kokius dar žinote šio teatro sukurtus spektaklius?

5. Koks Varėnos rajono dramos kolektyvas yra laimėjęs teatrologo Vytauto Maknio premiją?
6. Be Marcinkonių ir Matuizų mėgėjų teatrų kokius dar žinote Varėnos rajono dramos kolektyvus?

X turo klausimai

1. Iš Senosios Varėnos kilusi žymi režisierė ir meno pedagogė Dalia Tamulevičiūtė sukūrė ne vieną dešimtį spektaklių ne tik Jaunimo, bet ir kitų Lietuvos teatrų scenose.
Klausimas: Kokius žinote režisuotus Dalios Tamulevičiūtės spektaklius?
2. „Kai tapome kurso draugėmis 1963 m., dvi dzūkelės iš Varėnos taip ir sulipom. Mano tėvai su Dalios mama tada irgi pradėjo artimiau bendrauti, juk atsirado bendrų rūpesčių, pavyzdžiui , maisto siuntinėlį į Vilnių nuvežti. Tačiau mus siejo ir svarbesni dalykai – bendri požiūriai, dvasinis artumas. Visur ėjome kartu – ir į paskaitas, ir į spektaklius ar koncertus. Ir, žinoma, kartu važiuodavome namo“, - rašo D. Tamulevičiūtės bendrakursė ir draugė Elena Savukynaitė vienoje knygoje.
Klausimas: Kaip vadinasi ši knyga ir kuriais metais ji buvo išleista?
3. 2010 m. Varėnoje vyko pirmasis Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis, kurio metu žiūrovai pamatė devynis įvairių Lietuvos teatrų spektaklius.
Klausimas: Išvardinkite keletą  spektaklių, kurie buvo parodyti pirmojo festivalio metu.
4. Šių metų rugsėjo 30 d. Varėnoje prasidėjo jau penktasis D. Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis. Jo atidarymo metu buvo įteikta penktoji Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos įsteigta Dalios Tamulevičiūtės premija scenos meno kūrėjams, puoselėjantiems lietuvių literatūros autorių kūrybą.
Klausimas: Kas tapo 2014 m. D. Tamulevičiūtės premijos laureatu?

XI turo klausimai

1. Potraukį scenai B. Juškevičius dar vaikystėje, kai besimokant Nedzingės pradinėje mokykloje  vieno mokytojo jis buvo pakvietas sufleruoti suaugusiųjų vaidinimams. Vėliau B. Juškevičius parašė atsiminimus apie Nedzingėje dirbusį mokytoją, vaidinimų ruošimo entuziastą, palikusį gilias tradicijas Nedzingės kultūriniame gyvenime.

 1. Klausimas: Kokia šio mokytojo pavardė?
  2.1946 m. Balys Juškevičius į Klaipėdos dramos teatro scenoje debiutavo V. Adomėno vodevilyje „Svetimos plunksnos“(1946), suvaidinęs šunadvokatį Anicetą Čiurką  bei dalyvavo pirmajame atgimusio Klaipėdos dramos teatro spektaklyje "Eglė žalčių karalienė“ (1946)
  Klausimas:   O koks paskutinis B. Juškevičiaus vaidmuo Klaipėdos dramos teatre? (Kokiame spektaklyje ir kelintais metais).
  3. B. Juškevičius nuo 1954 m. iki 1982 m. dirbo Klaipėdos dramos teatro direktoriumi.
  Klausimas:  Kiek spektaklių buvo pasatatyta Klaipėdos dramos teatre vadovaujant B. Juškevičiui
  4. B. Juškevičius 1956 m. pastatė pirmąją Klaipėdos liaudies operą – P.Čaikovskio „Eugenijus Oneginas“ ir tapo vienu iš šio teatro įkūrėjų.
  Klausimas: Kokias dar operas ir kuriais metais Klaipėdos Liaudies operos teatre režisavo B. Juškevičius ?

  XII turo klausimai

  Aktorius Tomas Vaisieta 1958 m. baigė  Lietuvos konservatoriją ir buvo pakviestas vaidinti Lietuvos akademiniame dramos teatre.
  1.Klausimas: Išvardinkite keletą spektaklių, kuriuose Tomas Vaisieta sukūrė įsimintinus vaidmenis.
  1992 m. Subartonių kapinėse buvo perlaidoti rašytojo Vinco Krėvės ir jo žmonos palaikai. 
  2. Klausimas: Kokį V. Krėvės kūrinį skaitė T. Vaisieta prie ką tik supilto kapo?
  3. Klausimas: Kuriais metais Tomas Vaisieta buvo tituluotas Dzūkijos karaliumi?
  4. Klausimas:  Kokius žinote Varėnos rajone vykusius renginius, kuriuose dalyvavo aktorius Tomas Vaisieta?