Dalius SKAMARAKAS: „Teatras yra mažas stebuklas, o būti jame - džiaugsmas“

Dalius SkamarakasDalius Skamarakas gimė 1974 m. gegužės 5 d. Varėnoje. Čia pralėkė jo vaikystė. 1981-1993 m. mokėsi Varėnos „Ąžuolo“ vidurinėje mokykloje. Augdamas Varėnoje Dalius neturėjo galimybių lankytis teatre, bet tai netrukdė jam pačiam vaidinti. Pasak aktoriaus, jo karjera prasidėjo dar trečioje klasėje, kai būdamas stovykloje suvaidino spektakliuke Žemaitės kūrinio motyvais. Vėliau lankė Varėnos kultūros namų dramos būrelį, kuriam vadovavo Tatjana Žilinskienė. Dalius ne tik vaidino, bet ir skambino gitara, dainavo. Baigęs vidurinę mokyklą nusprendė pasirinkti aktoriaus specialybę.

1993-1997 m. studijavo aktoriaus filologo specialybę Vilniaus universitete. Atvykęs iš Varėnos į Vilnių D. Skamarakas nesiskyrė su teatru. Nuo 1997 m. – Keistuolių teatro aktorius. Simpatiškame ir gyvame „Keistuolių“ kolektyve Dalius iš karto pasijuto savas, juk nuo vaikystės buvo išdaigininkas. Teatre pritapo ir dėl muzikalumo. „Neįsivaizduoju, kad galėtų būti kitaip. Ačiū Dievui, kad likimas mane atvedė būtent čia. – sako D. Skamarakas (Aktoriui sunkiausia įveikti tingulį // Lietuvos žinios, 2003, rugpj. 23, p. 20).
Keistuolių teatro spektakliuose sukurti vaidmenys: Sančo Pansa („Liūdnojo vaizdo riteris“ 1997), Šamrajevas ( „Žuvėdra“ 1997), Deramas („Karalius Elnias“ , 2000), Olegas Rainis („Paskutiniai Brėmeno muzikantai“, 2002), Antanas Šatas („Škac, mirtie, visados škac…“ ,2004) ir kt. Filosofiškai į gyvenimą žvelgiantis aktorius itin kruopščiai prisimena suvaidintus vaidmenis, scenoje kurtus charakterius. Kiekvienas vaidmuo, net mažiausias yra jam brangus, nė vieno negalėtų parduoti, atsisakyti. Tačiau D. Skamarakas prisipažįsta, kad artimiausiu jam personažu tapo Sanča Panča: „Mes su juo labai panašūs. Tai pirmas mano rimtas vaidmuo, kuris lyg leitmotyvas lydi mane per visą gyvenimą“. Pasak aktoriaus, jis taip pat kaip ir jo mėgstamas personažas, yra ištikimas draugas, tiki utopinėmis idėjomis ir yra pasirengęs už jas pakovoti. 1998 metų kovą Keistuolių teatrui įteiktas pagrindinis prizas Rokiškio profesionalių teatrų festivalyje už spektaklį „Liūdnojo Vaizdo riteris“; aktoriui Daliui Skamarakui – specialus prizas už geriausią (Sančo Pansos) vaidmenį šiame spektaklyje.
Aktorius visada džiaugiasi sulaukęs siūlymo vaidinti spektaklyje, skirtame vaikams, o ne suaugusiems. Pasak jo, „mažiems vaidinti smagiau. Suaugusieji paplos bent iš mandagumo, o vaikai to nedarys. Užtat kaskart jiems pasirodydamas pasitikrini, ką sugebi“. D. Skamarakas vaidino šiuose spektakliuose vaikams: „Jonas Kareivis“ (Jonas Kareivis), „Batuotas Katinas“ (Klounas, Žmogėdra), „Išdaigos Bašmukų gatvėje“ (Dėdė Titas), „Kalėdų bobutės pasaka“ (Asiliukas), „Mikė Pūkuotukas“ (Mikė Pūkuotukas), „Penkios snieguolės ir briedis“ (Briedis), „Pelytė Zita“ (Mėnulis, Katinas) ir kt.
Dabar dar vaidina ir „Domino“ teatre. Vaidmenys šiame teatre: Dalius („Apie ką kalba vyrai“), Šefas („Striptizo ereliai“), Upėtakis Igoris („Briedis Eugenijus"), Šefas („Radijo ereliai).
Dar viena D. Skamarako mėgstama veikla – animacinių filmukų garsinimas. Dalyvauja garsinant beveik visus didžiuosius animacinius filmus. Jo balsas tinka ryškiems, charakteringiems personažams: „Bambukiniai meškučiai“, „Linksmučių šeimynėlė“, „Šrekas“, „La Troškinys“ ir kt.
Sukūrė vaidmenis TV filmuose „Tamangai“ ir „Išdaigos Bašmukų gatvėje“. Taip pat kūrė vaidmenis TV serialuose „Šachrazados naktys“, „Lietuviškas tranzitas“.
Nemažas būrys varėniškių pažįsta Dalių Skamaraką. Jis į Varėną dažnokai sugrįžta kaip „Keistuolių“, „Domino“ teatro aktorius, kultūrinių renginių vedėjas, dainuojamosios poezijos atlikėjas. 2011 m. Dalius lankėsi Varėnos viešosios bibliotekos Knygų ir bardų kiemelyje (Grybų šventėje), Dalius Skamarakas ir Vytautas V. Landsbergis su nauja programa pasirodė dainuojamosios poezijos vakare „Tai – aš“ (2011). Antrajame Dalios Tamulevičiūtės vardo profesionalių teatrų festivalyje „Ryškiausio kraštiečio" prizu apdovanotas aktorius Dalius Skamarakas, atlikęs Andriaus vaidmenį Keistuolių teatro muzikiniame detektyviniame Vytauto V. Landsbergio spektaklyje „Išėjau aš stotin".
Šiame trumpame straipsnelyje neįmanoma išvardinti visų Daliaus Skamaro sukurtų vaidmenų, įgarsintų personažų. Daugiau informacijos apie šio aktoriaus gyvenimą ir kūrybą ralima rasti Varėnos viešosios bibliotekos Informacijos, bibliografijos ir kraštotyros skyriuje.

Nuoširdžiai dėkoju Daliaus mamai Onutei Ramutei Skamarakienei bei sesei Renatai Česnulevičienei už pagalbą rašant šį straipsnį.

Parengė Laimutė Cibulskienė

Varėnos viešosios bibliotekos bibliografė