Lietuvos žiniuonė – Eugenija Šimkūnaitė

2020-uosius Seimas yra paskelbęs Eugenijos Šimkūnaitės metais.

Varėnos viešojoje bibliotekoje, Skaitytojų aptarnavimo skyriuje (1 a.) veikia  spaudinių paroda  „Lietuvos žiniuonė – Eugenija Šimkūnaitė“.

Habilituota gamtos mokslų daktarė, farmacininkė, botanikė, žolininkė E. Šimkūnaitė gimė 1920 m. kovo 11 d. Rusijoje, Krasnodaro krašte, Novorosijsko mieste, vaistininko Prano Šimkūno ir medicinos sesers Olgos Lebedevos-Šimkūnienės šeimoje. Eugenija pasižymėjo Įvairiapusišku talentu, originalia mąstysena, šmaikščiu žodžiu. Kaip puiki mūsų gamtos ir tradicijų žinovė daugelio buvo vadinama Žiniuone, o kartais ragana. Visą savo gyvenimą dr. E. Šimkūnaitė paskyrė vaistinių augalų, liaudies medicinos, kraštotyros tyrimui. Ją prisimenantys žmonės pabrėžia, kad Eugenija buvo nepaprastai tvirto ir savito charakterio, itin geros širdies bei savo darbo profesionalė.

Prisimenant šią mokslininkę ir šviesuolę, jūsų dėmesiui   keletas įdomesnių faktų.

Ar žinote, kad Eugenija Šimkūnaitė :

- domėjosi archeobotanika, talkindavo archeologams, nustatydama augalų rūšis ir amžių iš kasinėjimų metu rastų gaisravietėse suanglėjusių augalų liekanų;

- parašė daugiau kaip 700 mokslinių straipsnių bei skaitė pranešimus mokslinėse farmacininkų ir botanikų konferencijose;

- buvo Saulės garbintoja. Jos atkurtos lietuvių mitologijos centre buvo Saulė;

- kadagys ir vyšnia – prof. E. Šimkūnaitės labai mėgti augalai;

- sugalvojo augalų horoskopus;

- vaikystėje ją vadino Gese, o Tauragnus puošia 100 vyšnių „Gesės sodas, kviečiantis į žydėjimo šventes....

O išsamiau ir plačiau susipažinti su neišsemiamais dvasiniais Eugenijos Šimkūnaitės turtais bei jos nuveiktais darbais, parašytais moksliniais straipsniais, knygomis ir pasidalintomis vertingomis žiniomis galite užsukę į mūsų biblioteką.

Kviečiame!

Parengė   Renata Česnulevičienė