Pakeliui į „Ežio Dvarą“ (Žilinai)

Rugpjūčio 6 dieną Žilinų bibliotekoje vyko Lietuvių kultūros tarybos remiamas projektas: teatralizuoti Martyno Vainilaičio kūrybos skaitymai, kuriuos atliko aktorius Dalius Skamarakas ir kūrybinės dirbtuvės, piešiant „akvarelės balutėse“ ir įžvelgiant juose įvairius personažus, vaizdus ir mitologines būtybes, kartu su dailininke, knygų leidėja, autore Sigute Ach.

Renginio tikslas – supažindinti vaikus su lietuvių mitologija, poeto Martyno Vainilaičio kūryba, paraginti jaunuosius kūrėjus rašyti ir piešti mitologine tematika ir savo kūrinius pateikti  7-ojo respublikinio vaikų meninės kūrybos festivalio „Susitikimas Ežio dvare“ konkursui. Festivalis vyks rugsėjo 12 d. M. Vainilaičio sodyboje Vaitakarčmio kaime.

Pasiklausyti charizmatiškojo aktoriaus susirinko didelis būrys jaunųjų knygos bičiulių, kartu su tėveliais, seneliais. Dalius Skamarakas šmaikščiai ir energingai, pristatė lietuvių mitologines būtybes, renginio dalyviai žinojo ir drauge su aktoriumi aptarė atskiras mitologines būtybes ir globojamą veiklos sritį: praplėtėme žinias apie deives ir dievus: Laimą, Raganą, Žemyną, Medeiną, Austėją, Perkūną, Mildą, Nijolę, kaukus ir aitvarus, laumes, žaltį, maumus, velnią. Sužinojome ir apie niekam negirdėtą mitologinę būtybę, Dievą Teliavelį, kalvį, nukalusį saulę. Bardas Dalius Skamarakas papasakojo, kad iš labai gerų eilėraščių galima sukurti labai gražių dainų. Aktorius atliko keletą dainų poeto Martyno Vainilaičio žodžiais, skaitė įvairiomis intonacijomis eilėraščius „Cha cha cha“, „Sniego senis“, „Mano dzūkiška skaičiuotė“, vedė aktorinio meistriškumo pamokėlę. Skaitant eilėraštį „Čingi raška“ paaiškino, kaip greitai galima išmokti mintinai. Mums pavyko! Perskaitė eiliuotą pasaką „Ežio namas“. Šiltai ir betarpiškai bendraudamas dalijosi savo aktorine patirtimi, pastebėjimais ir patarimais.

Sigutės Ach kūrybinėse dirbtuvėse, susirinkusieji mokėsi piešti „akvarelės balutėse“, įžvelgti nupieštus personažus ir kūrybiškai rašyti komentarus. Dalyviai patyrė naujų įspūdžių, gavo patarimų, kaip lavinti vaizduotę, jaukiai ir paprastai pasaulyje ieškoti įkvėpimo, džiaugtis ir matyti, kuriant grožį, gėrį ir stebuklus. Sigutė Ach supažindino mus su pakylėtu savo pasauliu ir pakvietė kiekvieną atsinaujinti, pasitikėti kiekvieno širdy glūdinčia meile ir išmintim, didžiule jėga, keičiančia, auginančia, šviesinančia žmogų ir jo pasaulį.

Žilinų bibliotekos bibliotekininkė

Aldona Valatkevičienė