Tarmių išsaugojimas

Spalio 30 dieną Varėnos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko seminaras – diskusija, kurioje kalbėta tarmių išsaugojimo svarbos tema.

Diskusiją vedė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Daiva Vaišnienė ir  Programų skyriaus vedėja Vilija Ragaišienė. Susirinkusiuosius pasveikino Varėnos viešosios bibliotekos direktorius Eitaras Kazimieras Krupovičius, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Liudas Tamulevičius.  Varėnos savivaldybės mero pavaduotojas Alvydas Valeiša džiaugėsi, kad Tarmių metais per televiziją mato ir girdi dzūkuojančius Varėnos krašto žmones.   Jo nuomone, dzūkų tarmės aktualumą atsispindi ir Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalyje matytas „Atviro rato“ spektaklis „Lietaus žemė“, kuris pelnė geriausio spektaklio Lietuvos tematika apdovanojimą bei „Geriausiu  aktoriumi"  pripažinto Šiaulių dramos teatro aktoriaus Sigito Jakubausko padėka, išsakyta gražia dzūkiška tarme.

Diskusijoje dalyvavo etnografai, bibliotekininkai, muziejininkai, pedagogai, kultūros darbuotojai iš Alytaus, Druskininkų, Lazdijų, Varėnos rajonų. Buvo siūlomi įvairūs būdai, galintys prisidėti prie tarmių išsaugojimo: skatinti kalbėti tarmiškai šeimose, kurti įvairaus amžiaus kartų bendravimo tradicijas, ugdyti suvokimą,  kad kalbėti tarmiškai nėra gėda, o išskirtinumas, nes tai geba tik vienetai. Pedagogų atstovai siūlė į neformalaus švietimo programas įtraukti folkloro ansamblių veiklą, dzūkų tarmės pamokas, dramos būrelius, kraštotyros užsiėmimus, kuriuos organizuotų specialistas. Taip pat buvo siūloma į pasirenkamųjų dalykų sąrašą įtraukti tarmių dėstymą, kadangi  lietuvių kalbos pamokose tarmėms skiriamos vos kelios valandos ir to nepakanka. Tarmių metai paskatino plataus spektro renginių gausą: naktiniai žygiai, konkursai, parodos, ekspedicijos, stovyklos, edukacinės programos, kurios parodė, jog tarmes galima įkomponuoti į daugelį vaikų ir jaunimo mėgstamų veiklų. Specialistai akcentavo, kad svarbiausia ne tema, o patraukli idėjos įgyvendinimo forma,  atitinkanti tikslinės grupės poreikius.