Dainuojamoji poezija

Jonata Grimutaitė

Balandžio 4 dieną Varėnos viešojoje bibliotekoje vyko Lietuvos mokinių dainuojamosios poezijos konkurso Varėnos regiono atrankos turas. Jame dalyvavo muzikuojantys 9-12 klasių mokiniai iš Alytaus, Druskininkų, Lazdijų ir Varėnos miestų bei rajonų.

Varėnos kraštui atstovavo Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos mokiniai: Regita Navickaitė, Jonata Grimutaitė ir Justinas Stanevičius. Alytaus kraštui – Alytaus „Putinų“ gimnazijos mokinė Gintarė Liubinaitė (mokytojas Tadas Šikšnelis), Vytautė Buklerytė (mokytoja L. Mockuvienė) iš „Šv. Benedikto“ gimnazijos ir Simonas Sakalauskas (mokytoja I. Muzikevičienė) iš „Adolfo Ramanausko Vanago“ gimnazijos. Solistas Paulius Mikelevičius ir merginų ansamblis: Rugilė Urniežiūtė, Vaida Eidulevičiūtė, Greta Ruckytė ir Silvija Marcevičiūtė atvyko iš Druskininkų „Ryto“ gimnazijos (mokytoja G. Katčenkienė). 

Atlikėjai padainavo po tris kūrinius: savos kūrybos, Vytauto Kernagio ir dainą pasirinktinai. Konkurso dalyvius vertino aktorius ir bardas Gediminas Storpirštis. Kalbėdamas apie dainuojamosios poezijos žanro specifiką, džiaugėsi, kad bardai, priešingai nei televizijos ekranus okupavusio pop žanro atlikėjai, gali būti itin nuoširdūs ir kalbėti tiesą, „jiems nebūdingas kitų atlikėjų manierų  sekimas.Šitame žanre yra labai svarbu ką dainuoji ir kodėl. Su a. a. V. Kernagiu mes esame kalbėję, kad šį žanrą gali dainuoti žmonės kreivomis kojomis, negražaus veido ar susivėlę, svarbiausia, kad jie turi ką pasakyti“.

G. Storpirštis džiaugėsi, kad konkurso dalyviai turi skaidrius, stiprius ir gražius balsus, ir ne atsitiktinai, juk tai dainingasis Dzūkijos kraštas. Dainą lygino suanekdotu bei pasakojimu, turinčiu įžangą, dėstymą ir išvadas. Daina – gyvybė, todėl kiekvieną kartą skamba kitaip. Aktorius ragino atlikėjus bendrauti su žiūrovu, nebijoti muzikinio motyvo pagyvinti dvejone, pauze ar atsidusimu. Gyrė moksleivių kūrybos dainas, nes jos originalios ir konkurencingos visos Lietuvos kontekste, prašė nevartoti kalbos svetimybių, pakeisti jas gražiais gimtosios kalbos žodžiais. Ragino ieškoti individualumo ir vengti pop žanro atlikimui būdingų manierų mėgdžiojimo.

Nugalėtojais paskelbti:  solistai Gintarė Liubinaitė ir Justinas Stanevičius, Regitos Navickaitės ir Justinas Stanevičius duetas, merginų ansamblis iš Druskininkų.