Vaiko lūpose dzūkų tarmė

Spalio 22 dieną Varėnos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje vyko popietė „Vaiko lūpose dzūkų tarmė“, skirta Tarmių metams.  Dalyvavo  Lietuvių kalbos instituto Lietuvių kalbos istorijos ir dialektologijos skyriaus darbuotoja, humanitarinių mokslų daktarė Asta Leskauskaitė, Vilniaus apskrities  A. Mickevičiaus viešosios bibliotekos darbuotojos Marta Rudytė, Rūta Skorupskaitė.

Labai gražią džūkiškų pasakojimų ir dainų programą parengė Varėnos „Šaltinėlio“ pradinės mokyklos 3-4 klasių mokiniai, vadovaujami mokytojų Vydos Leikaitienės, Lianos Pavilonienės ir Laimos Šulcienės.

Darija Antulytė, pritariant mokytojai V. Leikaitienei ir klasiokėms, atliko liaudies dainą „Pas motulį augau“, Saulė Miškinytė – „Kopo grūšon pelėda“, Silvija Žalytė – „Oj an kalno, an aukštojo“, Aistė Blėdaitė papasakojo padavimą „Kaip atsirado ažaras Glėbas“, Domantas Taukinaitis pasekė pasaką „Vilkas medzin“, Marius Niadzvetskas – „Bandelė“, Guoda Gaidytė – „Grybų ratas“. Asta Leskauskaitė  trumpai papasakojo apie lietuvių tarmes, pristatė Lietuvių kalbos instituto išleistą kompaktinę plokštęlę „Tarmių karaokė“, kurioje – tarmiški tekstai ir dainos, o prieš išgirstant melodiją, būtina atsakyti į kelis klausimus apie lietuvių kalbos tarmes. Mažiausiai suprantamas mokiniams buvo žemaitiškas tekstas, o pati maloniausia staigmena – dzūkiškos dainos karaokė. M. Rudytė ir R. Skorupskaitė vedė tarmiškų žodžių ir mįslių viktoriną. Džiaugėsi, kad Varėnos mokiniai daug žino, gerai moka gimtąją tarmę, o jų  mokytojos dirba kūrybiškai.