Filomenos Taunytės viešnagė

Rugsėjo 12 dieną Varėnos viešojoje bibliotekoje lankėsi gydytoja, publicistė Filomena Taunytė, leidyklos „Tyto alba“ direktorė Lolita Varanavičienė, Lietuvos edukologijos universiteto dėstytoja Rimantė Šalaševičiūtė.

Garbaus amžiaus gydytoją L. Varanavičienė pavadino fenomenu, pradėjusiu rašyti vėliau negu Žemaitė ir sulaukusiu didelio pripažinimo tiek jaunimo, tiek senjorų tarpe. Leidykla „Tyto alba“ nuo 2003 metų išleido medicininės publicistikos knygas: „9/10 laimės: apie fizinę ir psichinę sveikatą“, „Laimingas senelių gyvenimas“, „7 nuodėmės ir 12 ligų“, „Kiek sveria siela“, „Gyvenimas be stogo“, „Ieškau tikro lietuvio“.

F. Taunytė teigė, kad rašyti knygas ją paskatino didėjantis ligonių skaičius, kosminiu greičiu brangstantys vaistai ir labai agresyvi jų reklama. Minėjo, jog daug ligų išsivysto nuo pašalinio vaistų poveikio, o Alzheimerio liga net 50% – dėl vaistų vartojimo. Juk prieškarinėje Lietuvoje sergančiųjų buvo 80% mažiau nei dabar. 1950 metais Amerikoje atrasti maisto papildai, skirti tolimųjų reisų vairuotojams, kurie ilgoje kelionėje maitinasi sausu daviniu. Taigi visi papildai – ne jums ir ne man. Juos perkant tik šeriami vaistų pardavėjai. Maisto papildai negydo ir jų normaliems žmonėms nereikia,– teigė Filomena Taunytė. Neneigdama šiuolaikinės medicinos pasiekimų, kvietė prisiminti liaudies medicinos ir alternatyvaus gydymo priemones, nuo senų senovės žinomus sveikatos šaltinius – vandenį, sveiką maistą, gydymą dėlėmis, Gavėnios ir Advento laikotarpių bei vienos ar dviejų dienų per savaitę pasninkus. Pasak F. Taunytės, jei pasninkautume, išvengtume daugelio alerginių susirgimų. Žarnyno valymui patarė valgyti kuo daugiau duonos plutos. Atminčiai stiprinti – mintinai mokytis eilėraščius. Į medikus būtina kreiptis, kai nekrinta aukšta temperatūra, kankina dusulys, pilvo ar širdies ploto skausmai. F. Taunytė susirūpinusi dėl vyrų įpročio juostis diržą po pilvu. Ji sako, jog tokiu atveju pakeliama diafragma ir deformuojasi širdis. Tiek vyrams, tiek moterims labai svarbu užčiuopti savo liemenį, nes, praradus šią liniją, padidėja insulto rizika.

Susirinkusieji klausė gydytojos apie sveikatą ir sulaukė šmaikščių, pamokančių atsakymų. Norintys įsigijo knygų su autorės autografais ir palinkėjimais.

Renginio metu Rimantė Šalaševičiūtė pristatė savo knygą „Vaiko teisės ir pareigos kasdieniniame gyvenime”, kurioje nuosekliai išdėstyti vaiko gerovę įtvirtinantys norminiai aktai, analizuojamos vaiko teisės ir pareigos, vaiko galimybės suvokti teisių ir pareigų esmę, atskleista, kaip vaiko teisės susijusios su tėvų, globėjų, mokytojų teisėmis ir pareigomis bei parodyta, kaip jos reiškiasi šeimoje ir mokykloje.