Knygos, dainuojamoji poezija ir svetingumas

Rugsėjo 29 dieną, Grybų šventėje, jau ketvirtą kartą veikė Knygų kiemelis, kurio organizatoriai ir šeimininkai – Varėnos viešosios bibliotekos darbuotojai.

Čia veikė unikalių, senovinių nuotraukų paroda „Varėnai – 150 metų“, sulaukusi itin didelio lankytojų susidomėjimo. Ekspozicijoje – geležinkelio, geležinkelio stoties, vandens bokšto vaizdai, geležinkeliečių, panoraminės miesto ar jo gatvių nuotraukos, senieji pastatai: mokyklos, bibliotekos, vaikų darželis, ryšių kontora, lenkų laikų valsčiaus pastatas, senoji pirtis, Pūkų-plunksnų fabriko statyba, tiltas per Derėžnyčią, Dainų, Žiemos, Sporto, Derliaus švenčių, šventinių eisenų ir paradų akimirkos, meno kolektyvų nuotraukos, Sąjūdžio mitingas (1998 m. rugsėjo 25 d.), paminklo tremtiniams montavimo darbai ir kt.

Su skaitytojais bendravo ir savo leidinius pristatė populiarių Lietuvos leidyklų „Andrena“, „Baltos lankos“, Enciklopedijų leidybos instituto, „Kalendorius“, Lietuvos rašytojų sąjungos, „Margi raštai“, „Nieko rimto“, „Rotas“, „Žara“, „Žuvėdra“ atstovai. Jie sakė, kad žmonės labai domėjosi knygomis, pirko daug kalendorių, pažintinio pobūdžio leidinių, pigią grožinę bei vaikų literatūrą. Didelio pasisekimo sulaukė burokaraistietės žolininkės Onos Vaškelevičiūtės-Zakarauskienės knyga „Dzūkijos žolelės gydo“. Apgailestavo, kad dėl aukštų kainų nesidomėjo Justino Marcinkevičiaus trumpų eilėraščių rinkiniu „Ranka parašyta“, Maironio lyrikos rinktine „Graži tu mano“, Aldonos Ruseckaitės monografija apie Maironį „Šešėlis JMM“ ir kt.

Poezijos ir muzikos atradimais dalijosi jaunieji Lietuvos bardai. Gyčio Laskovo, Agnės Lukošiūnaitės, Justinos Mileišaitės, Mariaus Kavaliausko ir Simono Makovskio dueto „25 kadras“ repertuaro didžiąją dalį sudarė jų pačių kūrybos dainos, kurių tematika Lietuva, emigracija, kalba, politika ir savaime suprantama - jausmai, sapnai, svajonės. Tomas Pupinis interpretavo Algimanto Baltakio, Juozo Erlicko, Leonardo Gutausko, Henriko Radausko, Aleksandro Puškino kūrybą.

Svetingas bibliotekos kolektyvas sutiko kultūros darbuotojų iš Latvijos delegaciją, lydėjo į Grybavimo čempionatą, kuriame svečiai ne tik grybavo, bet ir linksmino susirinkusiuosius latvių liaudies dainomis ir šokiais. Jie buvo supažindinti su Varėnos istorija, pakviesti apsilankyti Kultūros centre ir Viešojoje bibliotekoje, Knygų kiemelyje vaišinami dzūkiškais valgiais.