Gamtos vertybės

Gruodžio 18 dieną Varėnos viešojoje bibliotekoje paminėtos prof. Tado Ivanausko 130-osios gimimo metinės, pristatyta Dzūkijos nacionalinio parko knyga „Didžiųjų girių apsupty“, kompaktinė plokštelė „Dainavos girios garsai“, filmas „Kur šaltiniai alma“.

Su klausytojais bendravo gamtos mokslų daktaras, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos gamtos paveldo skyriaus vedėjas Mindaugas Lapelė ir ornitologas, biomedicinos mokslų daktaras, Dzūkijos nacionalinio parko direktoriaus pavaduotojas Eugenijus Drobelis.
M. Lapelė skaitė pranešimą „Tadas Ivanauskas - šiuolaikinės gamtosaugos pradininkas“, dažnai cituodamas profesoriaus mintis iš knygos „Aš apsisprendžiau“, papasakojo apie Tado Ivanausko šeimą, tėvo pomėgį gamtai, mokytojus, istorines aplinkybes, privestusias T. Ivanauską apsispręsti tapti lietuviu, profesoriaus darbus, jo pripažinimą ir didelį populiarumą sovietmečiu, ryšį su Dzūkija, profesoriaus įkurtą mokyklą Musteikos kaime.
Klausytojai galėjo apžiūrėti dešimt knygų, kurias profesorius Tadas Ivanauskas, padovanojo Musteikos mokyklai ir kurias išsaugojo ilgametė mokytoja Danutė Genserauskaitė. Kiekvieno leidinio tituliniame lape yra gamtininko ranka užrašyta dedikacija, o 100-ąjame puslapyje – patvirtinimas, kad knyga priklauso Musteikos mokyklai. Prisimenama, jog gamtininkas kaskart atvykęs į mokyklą, apžiūrėdavo knygas, domėdavosi, ar jos buvo skaitytos.
E. Drobelis prisiminė, jog perskaitęs T. Ivanausko knygą „Lietuvos paukščiai“, buvo nustebintas paukščių grožio ir įvairovės, o tai paskatino jį tapti ornitologu. Pristatė projektą „Visuomenės švietimas apie gamtos ir kultūros paveldo vertybių bei ekologinio turizmo išteklių panaudojimą Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato subalansuotam vystymui“, kurio rezultai – nauja interneto svetainė, knyga „Didžiųjų girių apsupty“, kompaktinė plokštelė „Dainavos girios garsai“, filmas „Kur šaltiniai alma“, kuriuose – susitinkama su unikalia krašto gamta ir žmonėmis. Negailėjo gražių žodžių garso režisieriui Vidmantui Blažiui, profesionaliai įrašiusiam 100 valandų paukščių balsų „melodijų“ ir geriausius valandos trukmės įrašus sudėjusiam į diską.